Lajmet

MBLEDHJE E KRYESISË SË ZGJERUAR TË DEGËS SË LDK-SË NË ZVICËR


DEKLARATË E DEGËS SË LDK-së NË ZVICËR

 

Kryesia e Degës së LDK-së në Zvicër në mbledhjen e saj të jashtëzakonshme, në pjesëmarrje  të shumicës absolute të anëtarëve të kryesisë, mbajtur në  Solothurn më 06.06.2015, i shqyrtoi rrjedhat politike në Lidhjen Demokratike të Kosovës, veçmas ato gjatë dhe pas Kuvendit të VIII-të zgjedhor, me theks të veçantë raportet e Kryesisë Qendrore në Prishtinë me Degët e LDK-së në Zvicër dhe Gjermani, e cila si sjellje është jodemokratike, (autokrate) dhe e papranueshme.

 

lexo ma shumë:


Shefqet Dibrani: Shpetimin e LDK's e shoh te Vjosa Osmani (Video)

 

Shefqet Dibrani, kryetar i deges se LDK's ne Zvicer, i ftuem n'emisionin politiko-satirik 'Rrokum Roll', ka theksue se ai nuk terheket prej pozites se kryetarit ngase ai asht zgjedh prej delegateve atje, tue shtue se nuk e merr per baze vendimin e LDK's ketu ne Prishtine.

lexo ma shumë:


Një çerek shekulli veprimtari të LDK-së në Olten të Zvicrës

 

Në një atmosferë festive, ku merrnin pjesë me dhjetëra aktivist të nëndegës, të kryesisë qendrore si dhe përfaqësues të shoqatave dhe klubeve humanitare e kulturore, NË QYTEZËN Dulliken afër Oltenit, Nëndega e LDK-së në këtë qytet mbajti një manifestim qëndror ku kishin ardhur familjar të shumtë, gra dhe fëmijë të cilet në mënyrë dinjitoze dhe të hareshme shënuan me këngë e valle një çerek shekulli veprimtari të LDK-së në Olten dhe rrethinë.  

 

lexo ma shumë:

 


DEMOKRACIA NË LDK ËSHTË NJË PROCES NË ZHVILLIM

 

Kryesia e Degës së LDK-së në Zvicër tha se është më mirë të shihet nga kandiadatët për kryetar të LDK-së, se çfarë oferte do të japin për Diasporën. Marrveshjet u tha se duhen të bëhen me shkrim nëse e dëshirojnë votën e delegatëve të cilët kanë obligim që ta përfaqsojnë mendimin e përgjithshëm dhe duhet t’i mbrojnë edhe interesat e mërgatës të cilat nuk janë pak!

 

lexo ma shume:

 


Mesazh urimi nga Partia Demokristiane për Intgrim (PDKI) Bashkësia e Degëve (BD) në Zvicër.

 

Shumë i nderuari dhe i respektuari z. H. Latifi !

 

Që në fillim , duke shpresuar të jeni mirë më shëndet, Ju përshëndesim ngrohtësisht. Me vëmendje dhe me admirim, kemi përcjellë zhvillimet e fundit-aktivitetin e mbrëndshëm partiak parazgjedhorë në kuadër të Degës së LDK-së në Zvicërr. Respektojmë vullnetin dhe punën tuaj në përgjithësi. Ishte një pregaditje profesionale dhe një garë shumë fer dhe demokratike.

 

Aktiviteti i Degës së LDK-së në Zvicërr, nën udhëheqjen tuaj me bashkëpuntorët, ka lënë nën hije shumë organizime edhe në Kosovë. Kjo na bën nder dhe respekt edhe ne si Subjekte më të vogla, e që duhet të na shërbej si model për të ardhmën.

 

 

lexo ma shume:


Mbahet Kuvendi i VIII-të i Degës së LDK-së në Zvicër. Kryetar i ri zgjedhet Shefqet Dibrani

Burgdorf, 12 maj  -Ukendn e fundit ne Burgdorf ehste mbajtur Kuvendi i VIII-të i Degës së LDK-së në Zvicër. Punimet e Kuvendit të VIII-të i Degës së LDK-së në Zvicër i hapi kryetari i Degës së LDK-së z.Haki Latifi. Më pas ai kërkoi nga delegatët që ta kompletojnë kryesinë e punës në këtë përbërje: Haki Latifi – kryetar, Ismet Krasniqi – sekretar, Fadil Dalloshi – arkëtar si dhe Adelina Muhaxheri, Demë Jashari dhe Saim Tahiraj, njoftn agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

 

lexo ma shume:24-vjetori i themelimit të Degës në Zvicër

 

Jemi tubuar sot këtu që të festojmë 24-vjetorin i themelimit të Degës në Zvicër, njëra prej datave më të rëndësishme në historinë e organizimit të mërgimtarëve këtu në Zvicër. Pajtimi ishte për të artikuluar kërkesat e qytetarëve përmes rrugës demokratike dhe për ti mbështetut institucionet e Kosovës në kërkesat për liri dhe pavarësi me angazhimet e përditshme për të përballuar terrorin shtetëror serb mbi popullatën e Kosovës.

 

lexo ma shumë....

 


Vazhdojnë Aderimet e reja në Degën e LDK-së në Zvicër

 

Dje në Degën e LDK-së në Zvicër në kuadër të shënimit të 24 vjetorit të Degës së LDK-së në Zvicër aderuan edhe publicistët e mirënjohur bashkëshortët Z. Elida dhe Skender Buçpapaj, veprimtarja e ...mirënjohur z. Shqipe Bytyqi-Kajtazi dhe disa qytetarë afaristë Zviceran, 
 
lexo ma shumë....

 


Akademi Përkujtimore me rastin e 8 vjetorit të vdekjës së Presidentit Ibrahim Rugova

Me daten 26 Janar në Burgdorf të Zvicrës, Dega e LDK-së mbajti një Akademi Përkujtimore me rastin e 8 vjetorit të vdekjës së Presidentit Ibrahim Rugova.

 

Me këtë rast ishin të pranishëm edhe sekretari i LDK-së , njiherit shefi i grupit parlamentar të LDK-së, z. Ismet Beqiri. Deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe komandanti i Kosharës, z. Anton Quni. Deputeti i Kuvendit të Kosovës z. Hashim Deshishku. Bashkëpntori i presidentit Ibrahim Rugova, z. Adnan Merovci, dhe Kryetari i degës së LDK-së në Gjermani z. Qazim Bajgoraliu me delegacionin e degës, zotrinjtë Jakup Gërguri, Asllan Asllani, Ukë Gërvalla, Behxhet Krasniqi dhe Naser Uka.  

 

lexo ma shumë....

 


Nga aktiviteti i degës së LDK-së në Zvicër

Në kuadër viziës që I bëri Degës së LDK-së në Zvicër si mbajtjës së akademisë përkujtimore në 8 vjetorin e vdekjës së Presidentit Ibrahim Rugova , sekretari I LDK-së dhe njëherit shef I Grupit parlamentar të LDK-së z. Ismet Beqiri si dhe deputetët e parlamentit të Kosovës z. Anton Quni dhe z.Hashim  Deshishku zhvilluan  një takim edhe me Kryesinë e Degës së LDK në Zvicër.

 

Kryetari I Degës së LDk-së në Zvicër  z. Haki Latifi , përshëndeti mysafirët nga Kosova duke i uruar mirëseardhje në emër të Deges së LDK-së në Zvicër.  

 

lexo ma shumë....

 


 

 

Akademi përkujtimore në tetë vjetorin e shkuarjes në amshim të Presidentit historik Dr. Ibrahim Rugova

 

 

Dega e LDK-së në Zvicër organizon akademi përkujtimore në tetë... vjetorin e ndarjes nga jeta të Presidenti Dr. Ibrahim Rugova.  Andaj ju ftojmë që të na nderoni me pjesëmarrjen tuaj me rastin e tetë vjetorit të vdekjes së kryetarit historik të Kosovës dhe të Lidhjes Demokratike të Kosovës , ikonës së Historisë më të re shqiptare, intelektualit, krijuesit, njeriut me kulturë botërore dhe evropiane Themeluesit të Pavarësisë dhe Gur themeli i shtetësisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugovës
 

lexo ma shumë....

 


 

Në kuadër të shënimit të 69-vjetorit të lindjës së Presidentit historik të Kosovës, Dega e LDK-së në Zvicër organzoj promovimin e dy librave që kanë të bëjnë me personalitetin e Presidentit Dr. Ibrahim Rugova

 

"Rugova, Mendimi, Kultura, Politika" të autorit Vehbi Miftari dhe "Epoka e shenuar apo Rugova, Flamuri,LDK-ja" me autor Xhevat Rexhaj

 

Me intonimin e hymnit dardan moderatori dhe antari i kryesisë së Degës së LDK-së në Zvicër z. Zeqir Gjukaj, hapi tubimin duke i përshëndetur të pranishmit. Njëherit z. Gjukaj, prezentoj jetëshkrimin e autorëve z. Vehbi Miftari dhe Xhevat Rexhaj.

lexo ma shumë....

 

 


Deklaratë

 

Kryesia e Degës së LDK-së në Zvicër në mbledhjen e zgjeruar të Degës me kryesitë e nëndegëve të LDK-së pershendet fillimin e fushatës zgjedhore për zgjedhjet lokale të cilat pritet të mbahen , më 03 nëntor 2013, me bindjen se kjo do te mundesojë forcimin e metutjeshem te imazhit politik dhe kombëtar të Republikës së Kosovës .

 

lexo ma shumë....

 


Dega e LDK-së në Zvicër me një tubim festiv shenoi 23 vjetorin e Deklaratës Kushtetuese të Republikës së Kosovës e njohur në popullin shqiptar si „Deklarata e 2 Korrikut“

 


Me rastin e 23 vjetorit të Deklaratës Kushtetuese të Republikës së Kosovës,nën kujdesin e Degës së LDK-së në Zvicër, organizator të këti manifestimi ishin nëndegët
e LDK-së në Zofingen,
Langenthal, Wilisau, Niedwalden dhe Shoqata Humanitare “Salih Çekaj” në Zvicër.lexo ma shumë....